sadsad x
asdasd

Hangi Baskı Sistemini Tercih Etmeliyim ? DTF mi yoksa DTG mi ?

13 Şubat 2023

DTF ve DTG BASKI SİSTEMLERİ

Tekstil endüstrisinde yeniyseniz ya da bu sektöre yatırım yapmak isteyen bir girişimcisiyseniz, Direct to Film ya da diğer adıyla DTF teknolojisini duymuş olabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere DTF teknolojisinin tekstil endüstrisine neden entegre edildiğini ve halihazırda mevcut olan Direct to Garment (DTG) teknoloji ile arasındaki farklara değineceğiz.

DTG uzunca bir süredir tişört baskı ve daha küçük ürünlerin baskısında kullanılmaktadır. Fakat, son zamanlarda DTF baskı metodu tekstil baskı sektöründe bir hayli popüler hale gelmiştir. Şimdi sizlere bu iki ürünün farklarından bahsedeceğiz.

 

  • DTG baskı süreci 4 adımdan oluşmaktadır. Bunlar baskıya uygunluk için tekstil ürünlerinin ön hazırlıkları, kurutma, baskı ve kürlemedir. DTF baskı da ise yalnızca DTF pet filme baskı ve kürleme aşamaları bulunmaktadır. Bu sebeple DTF baskı efor ve zaman tasarrufu sağlamaktadır.

  • Hem DTF hem de DTG baskı tekniği ile renkli ve pamuklu kumaşlara oldukça kaliteli baskı işlemi uygulanabilmektedir. Fakat, DTF baskı tekniği ile daha fazla kumaş çeşidine baskı işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

  • Bu iki teknik arasındaki en büyük farklardan biri de yatırım maliyetidir. DTF baskı sistemleri bir diğer teknik olan DTG makinelerine kıyasla oldukça uygundur. Bu avantaj bakım maliyetlerine de yansımaktadır.

  • DTF yazıcı pet film ile çalışmaktadır. DTF filmini kumaşın istediğiniz herhangi bir bölgesine yerleştirip baskı işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Kumaşın yarattığı potluk, girinti ve çıkıntı içeren bölgeler için aksesuarlar mevcuttur. Fakat, DTG baskıda baskı kafası ürüne çok yakın olması gerektiği için yüzeyin dümdüz ve kırışıksız olması gerekmektedir. Dikişli, düğmeli vb. kumaşlara baskı yapmak neredeyse imkansızdır.

  • DTG baskı sisteminde transfer tozu gerekmemektedir. Bu sebeple daha ince bir tuşeye sahiptir.

 

Baskı sistemleri arasında başlıca farklılıklar bunlar olmakla beraber seçim aşamasında dikkate alınması gereken en önemli iki unsurdan da bahsetmek isteriz.

 

  • İşletmenizin üretim ihtiyacını iyi belirlemeniz gerekmektedir. DTG makineleri çok yönlü ve DTF’ye kıyasla daha hızlı üretim yapabilmektedir.

  • Öncelikli olarak hangi kumaş türüne baskı yapacığınızı belirlemeli ve seçiminizi bu kapsamda yapmanız gerekmektedir. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere DTF baskı sistemi ile daha fazla kumaş çeşidine baskı işlemini uygulayabilirsiniz.

 

DTF tekstil baskı sistemi hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için alanında tecrübeli müşteri temsilcisi arkadaşlarımıza 0212 511 88 16 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz. Çok daha fazlası için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip etmeyi unutmayın!

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.